Scholarships Winners

PSBA Scholarship Winners

Below are the past winners of the PSBA Scholarship.



2016

  • Hannah Leibensperger – Tipton
  • Courtney Catlin – Middleburg
  • Wayne Putmam – Cyclone
  • Andrew Reigle – Paxtonville

2015

  • Noah Thomas – Sunbury
  • Austin Frey – St. Mary’s
  • Olivia Hauher – Lewisburg
  • Carley Rae Kiesel – Franklin

2014

  • Alysia Dube – Grove City
  • Molly Gaetano – Greensburg
  • Thomas A. Harrison – Copay
  • Nicolas Lebo – Mechanicsburg

2013

  • Justin Beimel – Kersey
  • Michael J. Curcio – North Huntington
  • Autumn Maure Helpler – Butler
  • Douglas Schwindt – Reading
  • Madison Yori – Mansfield

2012

  • Quinadallyn Kreckman – Canadensis
  • Haily N. Moody – Sunbury
  • Trey Matthews – Hollidaysburg
  • Paul Anthony Capoccia – Dunmore
  • Michael Zielinski – Scranton

2011

  • Sean Moyer – Jonestown
  • Andrew DemoFonte – Sharpsville
  • Shawn Mooney – Washington
  • Nicholas McGee – South Williamsport
  • Kyle Koszegi – Erie
  • April Yanko – Johnstown

2010

  • Mark Banks – Roaring Springs
  • Veronica Cardello – Forestville
  • Deanna Dirado – Greensburg
  • Allison Michener – Columbia
  • Sean Obetz – Lancaster
  • Phillip Watt – Altoona

2009

  • Angela E. Banks – Roaring Springs
  • Jeremy Beaver – New Alexandria
  • Allie Gaetano – Greensburg
  • Timothy Marchetti – Hazelton
  • Dustin Smith – St. Mary’s
  • Caitlin E. Stranix – Warminister

2008

  • Justine Dirade – Greensburg
  • Angela Eibach – Whitehall
  • Tyler A. Herrman – Harrisburg
  • Lauren L. Horne – Bloomsburg
  • Gabriel B. Robison – Selinsgrove
  • Tori R. Watt – Altoona

2007

  • Tanya Grenoble – McClure
  • Amanda Rivardo – Delmont
  • Regina Brinza – Greensburg
  • Justine Dillon – Emporium
  • Cory Greenway – East Stroudsburg

2006

  • Ashley Sabol – Beaver Meadows
  • Deann Michener – Columbia
  • Justin Beaver – New Alexandria
  • Maria Szott – West Mifflin
  • Alicia Artley – Pennsdale

2005

  • Abby Funk – Lewisburg
  • Christian Hagedorn – Beach Lake
  • Margaret King – Upper Darby
  • Heather Thomas – West Middlesex
  • Sarah Troup – Lewisburg

2004

  • Erin Fern – Middlesburg
  • Ronald Henry – Export
  • Andrea Kessel – Milton
  • Amanda Marchetti – Hazelton
  • Heather White – Pittsburgh

2003

  • Patrick Boyle – Tamaqua
  • Carl Smoyer – Bloomsburg
  • Justine Stricker – Pine Grove
  • Rebecca Wagner – West Mifflin
  • Shawn Zipay – Sharon

2002

  • Matthew Hoch – West Hazelton
  • Elizabeth Pflugler – N. Catasauqua
  • Stephanie Sunderman – Freeland
  • Brian Ulrich – Wyalusing

2001

  • Scott Engle – Northumberland
  • Lisa Lucas – McIntyre
  • Thomas Paisley – Hazeltown
  • Heather Roberts – Levittown

2000

  • Shannon Boyle – Hazelton
  • Joshua Evans – Hazelton
  • Timothy Fried – Allentown
  • Matthew Venesky – Erie

1999

  • Elizabeth Callen – Hawley
  • Sabrina Dortin – Greenville
  • Jamie Tomlinson – Mansfield

 

1998

  • Larry Bell – Butler
  • Jennifer Clemons – Berwick
  • Kevin McFadden – Easton

1997

  • Ann Marie McDonnell – Lancaster
  • Marie Tomlinson – Levittown